Narodeniny vs kríza stredného veku

Môj otec má už niekoľko týždňov dva mimoriadne obľúbené vtipy: Nie, nie, ja nemusím, ja už ju vidím. A druhý: Počujem ju, už ide. Čo ide? No veď tá tvoja štyridsiatka. Ha, ha, sme sa pobavili. Mama to prežíva o niečo tragickejšie. To je také hrozné, keď deti majú štyridsať, podsúva mi citlivo už zo dva roky. Ale ja ešte nemám štyridsať, protestujem nesmelo. Vlastne čoby. Už mám. Tak nič.

Pôvodne som sa mala narodiť 28.10. Pri príležitosti vzniku Československa. Toľko som však o tom dumala, toľko to odkladala, toľko priaznivejšie postavenie planét vyratúvala, až som to napokon celé na november posunula. Alebo som možno iba vyčkávala, kým skončí neskoré babie leto a začne úplne najhnusnejšie počasie v roku. Z akejsi ohľaduplnosti voči mojej mame. Aby si jednak stihla v kľude dorýľovať záhradu a tiež, aby jej nebolo ľúto, že musí byť zatvorená v pôrodnici. S odstupom času ma tento neuvážený počin trochu mrzí, lebo už som mohla mať po tom. Po oslave tohto významného životného jubilea, ako sa mi rád posmieva Robo.

Aj ja som jedna z husákových detí. Vnútorne by ma síce potešilo nejaké vzletnejšie označenie generácie z baby boomu v sedemdesiatych rokoch, ale aj tak som na to hrdá. Lebo sociálny program KSČ bolo treba plniť. A aj tú mladomanželskú pôžičku naši chceli.

Jediné, čo v tomto kontexte ľutujem, je, že som nevyštudovala psychológiu. Lebo logicky, neuplynulo ani 40 rokov a rozmohl se nám takový nešvar na Slovensku a v Česku. Boom krízy stredného veku. Aktuálne by jej podľa dostupnej literatúry s ohľadom na dosiahnutý vek mala čeliť väčšina niekdajších malých gustíkov a to nie je málo. 

Iste, pomudrovať na túto tému slobodne a vysokoodborne môžem, ale kto by už chcel za konzultáciu so mnou platiť, keď na to nemám príslušný papier? Áno, nikto.V tejto prednarodeninovej melancholickej nálade som sa minulý týždeň vybrala za zábavou. Do divadla a do kina. Na predstavenie Švestka, lebo je to hra o starobe. A na film Mladosť, lebo je tiež o starobe. Mimochodom, odporúčam pozrieť. Ať víš, do čeho jdeš, ak ešte náhodou nevíš. 

PS: Všetkým gratulantom ďakujem a priťukávam si aj na vaše zdravie.